High School Boys State Team Champions High School Boys Singles Champions High School Boys Doubles Champions
1949 Grant 1936 Bob Lloyd – Benson 1937 Clark/Gilmore – Grants Pass
1950 Central Catholic 1937 Emery Neale – Grant 1938 McClament/Ned Junger – Grant
1951 Grant 1938 Emery Neale – Grant 1939 Emery Neale/Ned Junger – Grant
1952 Grant 1939 Emery Neale – Grant 1940 Paul Cacy/Clyde Carstens – Roseburg
1953 Salem 1946 Tom MacDonald – Grant 1941 Paul Cacy/Clyde Carstens – Roseburg
1954 Grant 1947 Tom MacDonald – Grant 1946 Dick Kinkaid/Junior Welch – Grants Pass
1955 Medford/South Salem 1948 Tom MacDonald – Grant 1947 Dick Kincaid/Jack Orr – Grants Pass
1956 Grant 1949 Peter Carter – Grant 1948 Peter Carter/Bob Kindley – Grant
1957 South Salem 1950 Jim Flynn – Central Catholic 1949 Jim Flynn/Mike Walsh – Central Catholic
1958 Klamath Union/Springfield 1951 Jack Neer – Grant 1950 Mike Walsh/Jerry Doyle – Central Catholic
1959 Klamath Union 1952 Bob Norton – Oswego 1951 Rich Butler/Ron Butler – Grant
1960 Roseburg 1953 Norm Merrill – Grant 1952 Rich Butler/Ron Butler – Grant
1961 Roseburg 1954 Bob Ellerby – Grant 1954 Steward Jones/Ron Mee – Lincoln
1962 Roseburg 1955 Jerry Kalapus – Medford 1955 Bob Wulff/Phi Burkland – Salem
1963 Wilson 1956 Harry Doyle – Grant 1956 Clayton Smith/Steve Langenburg – Marshfield
1964 Medford 1957 Harry Doyle – Grant 1957 Roger Steward/Roy Stangeby – South Salem
1965 Wilson 1958 Bob Semon – Springfield 1958 Julius Reynolds/John Busquet – Klamath Falls
1966 Roseburg 1959 Larry Brooks – South Eugene 1959 Lorance Eikworth/Gary Gehlert – Marshfield
1967 Roseburg 1960 Mike Brundage – Roseburg 1960 Gary Cummings/John Shaw – Medford
1968 Roseburg 1961 Mike Brundage – Roseburg 1961 Doug Green/Don Lowe – Roseburg
1969 Roseburg 1962 Don Lowe – Roseburg 1962 Mike Kohlhoff/Mike Whitman – Beaverton
1970 Roseburg 1963 Dave Shulford – North Salem 1963 Gary Highland/Mike Naumes – Medford
1971 Roseburg/Sheldon 1964 Charles Alloo – Wilson 1964 Bob McKee/Brian Phillips – Roseburg
1972 Sheldon/Sunset 1965 Charles Aloo – Wilson 1965 Tom Gardiner/Rick Wilson – Roseburg
1973 Roseburg 1966 Randy King – Wilson 1966 Tom Gardiner/Rick Wilson – Roseburg
1974 Jesuit 1967 Tom Gardner – Roseburg 1967 Rich Wilson/Brian Green – Roseburg
1975 Jesuit 1968 Randy king – Wilson 1968 Roger McKee/Tom Hill – Roseburg
1976 Jesuit 1969 Roger McKee – Roseburg 1969 Rod Smith/Randy Garrison – Roseburg
1977 Sunset/Sprague 1970 John Williams – Wilson 1970 Bill Benson/Jim Sevall – Roseburg
1978 Jesuit 1971 Erik Jensen – Sheldon 1971 Jim Sevall/Jim Wilson – Roseburg
1979 Jesuit 1972 Erik Jensen – Sheldon 1972 Fred Lamothe/Webb Hayward – South Eugene
1980 Jesuit 1973 Wayne Pickard – Medford 1973 Brad Forest/Dirk Stovall – Roseburg
1981 Sunset 1974 Rob Metz – Jesuit 1974 Bob Hayward/Bob Bucholz – South Eugene
1982 Sunset 1975 John Hermanson – Lincoln 1975 Mike Carr/Pat Lau – Jesuit
1983 Jesuit 1976 John Wall – Cleveland 1976 Bart Bonime/Todd Bonime – Lincoln
1984 Jesuit/Roseburg 1977 Craig Morrison – Sprague 1977 Mark Stupfel/Todd DeNeffe – Jesuit
1985 Lincoln 1978 Brian Joelson – Aloha 1978 Andy Oas/Nathan Oas – Ashland
1986 South Eugene 1979 Brian Joelson – Aloha 1979 Paul Lau/Dan Gilroy – Jesuit
1987 South Eugene 1980 Scott Krueger – Aloha 1980 Jay Wilson/Greg Andrews – Crescent Valley
1988 Lincoln 1981 Bjorn Morfin – Beaverton 1981 Frank Bouton/Eric Johnsen – Sunset
1989 South Eugene 1982 Ted Invie – Sunset 1982 Frank Bouton/Eric Johnsen – Sunset
1990 South Eugene 1983 Mark Onustock – Jesuit 1983 Bill Grant/Ned Hastings – Lincoln
1991 Lake Oswego 1984 Mark Onustock – Jesuit 1984 Mary Vidra/Brian Reis – Jesuit
1992 Lake Oswego 1985 Aaron Gross – Lincoln 1985 Andy Wachs/Ted Rubin – Cleveland
1993 Sprague 1986 Jon Stark – Medford 1986 Eric Vervloet/Eric Freeman – Sunset
1994 South Eugene 1987 Aaron Gross – Lincoln 1987 Mike Sandoz/Greg Crawford – Oregon Episcopal
1995 Lakeridge 1988 Jon Stark – Medford 1988 Brian Keeffe/Grant Knauss – Jesuit
1996 South Eugene 1989 Anthony Roy – South Eugene 1989 Josh Berkley/Craig Freeman – Sunset
1997 Sprague 1990 David Mildrexler – Parkrose 1990 George williams/Peter Walker – South Eugene
1998 Jesuit 1991 Nick Williams – Crescent Valley 1991 Bryant Green/Mark Jackson – Lake Oswego
1999 Jesuit 1992 Jason Hardin – Aloha 1992 Jon Poor/Jason overland – Lake Oswego
2000 Jesuit 1993 Jason Thompson – Sprague 1993 Brad Smith/Casey Kohlhoff – Lake Oswego
2001 Sheldon 1994 Jake Raiton – Wilson 1994 Kevin Carolan/Jesse Elliott – South Eugene
2002 Westview 1995 Jake Raiton – Wilson 1995 Jason Rapp/Forbes Jonasson – North Medford
2003 West Linn 1996 David Sacks – Lincoln 1996 Jesse Eliott/Tyler Christie – South Eugene
2004 West Linn 1997 Jeff Nunnenkamp – Sprague 1997 Kevin Porter/David Kincaid – Sunset
1998 Mike Calkins – Jesuit 1998 Chris Faulman/Adam Lewis – Lincoln
1999 Mike Calkins – Jesuit 1999 Ty Garrison/Todd Lindbloom – Roseburg
2000 Mike Calkins – Jesuit 2000 Jake Sunshine/Ricky Humphries – Jesuit
2001 Spencer Straub – Putnam 2001 Kyle Halberg/Joey Halberg – Sheldon
2002 Brett Joelson – Westview 2002 Ric Mortera/John Bolton – Westview
2003 Brett Joelson – Westview 2003 Rian Rifkin/Austin Rifkin – West Linn
2004 Steve Robertson – West Linn 2004 Rian Rifkin/Austin Rifkin – West Linn